Devlynk Başarı Hikâyeleri: Freelancer’ların Gözünden Devlynk – Hanifi

Devlynk.com’a, freelancer’ların gözünden baktığımız ve onların deneyimlerini paylaştığımız başarı hikâyeleri serimizin bu ayki konuğu Hanifi Çetinkaya. 2019’da Devlynk platformuna katılan Hanifi ile , Devlynk sayesinde çalışma fırsatı yakaladığı API geliştirme projesi deneyiminden, freelance çalışma hedeflerine uzanan keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Merhaba Hanifi. Öncelikle Devlynk.com üzerinde bir profil oluşturmaya nasıl karar verdiğinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Merhaba, tabii ki. Bir yazılımcı olarak freelance iş fırsatları üzerine  araştırma yapmaya başlamıştım. Bu araştırma sırasında Devlynk karşıma çıktı. Platformla ilgili internet üzerinde okuduğum yorumlar çok olumluydu. Sonrasında çevremde Devlynk üzerinden bulduğu projelerde çalışan arkadaşlarımla  konuşarak onların fikirlerini aldım. Güzel yorumların ardından muadil sitelere göre çok daha fazla güven veren bir platform olduğu için üye olarak bir profil oluşturdum. Bu esnada çalışma şekillerini de detaylı inceledim ve çok beğendim. Burada en hoşuma giden noktalardan biri  Devlynk’in hem freelancer’i hem de proje sahibini koruyan bir yapıda işliyor  olması. Tüm işlerde her şey sözleşmelerle ilerliyor ve freelancer olarak siz de bu önemli detaylarla uğraşmak zorunda kalmıyorsunuz.

Devlynk.com üzerinde profil oluşturmanız size ne gibi faydalar sağladı?

Devlynk.com’a üye olduktan sonra Devlynk, freelancer’lara düzenli olarak freelance iş bildirimlerinin yer aldığı e-mailler gönderiyor. Bu hem size  uygun yeni fırsatlar yakalamanızı sağlarken öte yandan piyasayı da yakından takip etmenize olanak sağlıyor. En popüler olan, en ihtiyaç duyulan işleri güncel olarak görebiliyorsunuz. Eğer bu e-maillerden birinde ilgimi çeken bir ilan olursa kolaylıkla girip detayını öğrenebiliyorum ve teklif de verebiliyorum. Bazı müşteriler kullanılmasını istedikleri teknolojiye kadar detaylı açıklama da yapıyor. Bu da sektörde hangi teknolojilerin ön planda olduğunu görmeniz açısından oldukça değerli bir bilgi.

Freelancer olarak çalışmanın size katkıları neler?

Freelancer olarak çalışmaya başladıktan sonra,  farklı sektörlerde projelerde  yer alarak altın değerinde tecrübeler edindim. Devlynk sayesinde ilk başladığım proje bir bilişim firması için yazarkasa fiş okuma API geliştirme projesiydi. Sonrasında sigortacılıktan bankacılığa, havayolundan telekoma, birçok sektörde farklı ihtiyaçları olan oldukça keyifli projeler gerçekleştirdim. Bu projelerin hepsinde kullanılan teknoloji ve mimari farklı olduğu için, her bir projede yeni bir şey öğrenme ve kendimi geliştirme fırsatı da yakaladım. Ve tabii ki, her bir projede edindiğim bilgileri daha sonraki işlerimde kullanarak içerisinde yer aldığım projelere de aktararak katma değer sağladım.

2022’de bir freelancer olarak ulaşmak istediğiniz hedefleriniz var mı?

Tabii ki var. Farklı sektörlerde farklı projelerde yer almak benim için büyük bir keyifti ve tabii oldukça değerli bir deneyimdi aynı zamanda. Önümüzdeki yıl da, daha önce çalışmadığım ve proje geliştirmediğim sektörler için projeler yapmak istiyorum. Bu şekilde yetkinliklerimi ve bilgimi daha fazla arttırabilir, kendimi daha fazla geliştirebilirim. Bunun yanı sıra  Devlynk’te uluslararası projeler yer alırsa onlarda da çalışmayı çok isterim. Teşekkürler Hanifi,