Freelance Yazılımcılarda En Çok Aranan 15 Beceri

Bu yüzyılın şimdiye kadarki en unutulmayacak yılı olan 2020’de, Covid-19 salgınıyla birlikte birçok şirket yazılım konusunu gündeminde üst sıralara aldı. Bu alana ayrılan bütçeler arttı ve salgın sürecinde hayatta kalabilmek için şirketler freelance çalışan yazılımcıların deneyimlerine ve uzmanlıklarına yöneldi.

Bu dönemde freelance yazılımcıların diğer mesleklere nazaran özel bir avantajı oluştu, artık her sektörden şirketin dijital dünyaya ayak uydurması bir tercih değil, zorunluluk halini aldı. Sektöründen bağımsız olarak şirketlerin değişen taleplerine uyum sağlayabilecek insanlarla çalışmaya ihtiyacı var.

Öte yandan, freelancerların uzaktan çalışma becerileri, Covid-19’un diğer mesleklerde yarattığı  zorlukları yaşamalarını engelledi. Birçok meslek için, uzaktan çalışma yöntemi yeni olsa da freelance çalışanlar için uzun zamandır kullanılan bir yöntem.

Bugün, farklı ölçekteki şirketlerin freelance yazılımcılar ile çalışma talebi gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Freelance yazılımcıların beraberinde getirdikleri uzmanlık ve maliyet avantajlarının yanı sıra artık şirketler freelancer olarak çalışan yeteneklerin değerini daha iyi görüyor. Özellikle dijital dünyada hızlı hareket etmek isteyen ve dinamik olarak büyümek isteyen şirketler için daha esnek çalışma koşullarıyla gelen freelance yazılımcılar artık ekiplerin “olmazsa olmaz” parçaları.

Eğer siz de şirketinizin artık freelance yazılımcılar ile çalışmaya başlaması gerektiğini düşünüyorsanız bu makaleye de bir göz atın.

2021’nin en popüler mesleklerinden biriyle tanışın: Yazılım Geliştirme

Dünyanın dört bir yanındaki BT şirketleri de, farklı sektörlerdeki işletmelerin bu acil taleplerini karşılamak için sözleşmeli ve freelance çalışan profesyonelleri tercih ediyor. Freelance çalışan yazılımcılar ve mühendisler için talep arttıkça popüler meslekler sıralamasında da üst sıralara yükselmesi kaçınılmaz oluyor.  

Peki şirketlerin ihtiyaçlarına cevap verecek freelance yazılımcılarda en çok aranan özellikler neler?

Bugün birçok yazılımcı ve mühendis freelance olarak çalışıyor. Bazıları tek bir şirketle çalışmayı tercih ederken diğerleri birden fazla müşteriye eşzamanlı hizmet veriyor. Freelance yazılımcılar hangi yöntemi seçerse seçsin, gelecekte iş bulma ihtimali, şirketlerin ihtiyaç duydukları teknik becerilere sahip olmalarına bağlı.

Devlynk ekibi olarak, Türkiye’de şirketlerin freelance çalışanları işe alırken en çok hangi teknik becerileri aradıklarını keşfetmek için bir araştırma yaptık. Projelerde tercih edilen yazılım dillerine baktık ve şirketlerin birçoğunun daha çok web, mobil ve yazılım konusunda uzman freelance çalışanları işe almak istediğini gördük. Çevrimiçi hizmetleri desteklemek için web uygulamaları ve back end altyapısı oluşturabilen freelance yazılımcılar da en çok arananlar listesinde.

Sizler için 2021’de en çok talep göreceğini öngördüğümüz, 2020’de de en çok aranan teknik becerileri listeledik.

 1. JavaScript
 2. CSS
 3. HTML
 4. Websitesi Geliştirme
 5. PHP
 6. API Geliştirme
 7. WordPress
 8. HTML5
 9. Web Tasarımı
 10. Python
 11. Web Uygulaması
 12. API Entegrasyonu
 13. jQuery
 14. MySQL
 15. React

Önümüzdeki yıllarda web teknolojilerinde uzman yazılımcı ihtiyacının azalması pek olası görünmüyor. Doğru deneyim ve beceri kombinasyonuna sahip yazılımcılarla ihtiyaçlarına cevap verecek kişileri kolaylıkla bulmak isteyen şirketleri bir araya getiren Devlynk gibi platformların önemi artarak devam edecek.

Devlynk olarak yukarıda belirtilen alanlarda uzman ve istenen yeteneklere sahip yazılımcılardan oluşan en nitelikli adayları bulmadaki zorlukları bir kenara bırakmanızı sağlayacak bir freelance topluluğu oluşturduk. Aradığınız freelancer yazılımcıyı çok daha hızlı ve güvenli bir şekilde erişilebilir hale getirdik.

Aradığınız yeteneğe bugün ulaşmak ve yazılım projelerinizi keyifle hayata geçirmek için bizimle iletişime geçin.