Mobil Uygulamam İçin Yazılımcı Arıyorum!

Akıllı telefonlar ve tabletler için özel olarak geliştirilen, tasarlanan ve kodlanan yazılımlara mobil uygulama denir. Son yıllarda kullanıcıların büyük çoğunluğunun akıllı telefon sahibi olması, masaüstü cihazlardan vazgeçerek mobil cihazlara yönelmesi ve kullanım oranının artmasıyla birlikte mobil uygulamalar çok daha değerli hale geldi. Artık pek çok şirket, ürün, servis veya çözüm geliştirme stratejisi olarak “Mobile-First” yaklaşımını tercih ediyor. Sizin de mobil uygulama geliştirme projeniz veya fikriniz varsa, gelin mobil uygulama nasıl geliştirilir, gerekli teknolojiler nelerdir ve mobil uygulama maliyet hesaplaması nasıl yapılır, birlikte göz atalım.

 

Başarılı Bir Mobil Uygulama Oluşturmanın İpuçları

Günümüzde bilgilendirme, iletişim, eğitim, sosyal ve eğlence amaçlı milyonlarca mobil uygulama kullanılmaktadır. Dünyada 2,7 milyar akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor. Akıllı telefon kullanımlarının %90’ı ise mobil uygulamalardan oluşuyor. 2019 yılında 200 milyar uygulama indirilmiş ve 120 milyar dolar harcama yapılmıştır. Dünya nüfusunun %60’ına yakını, yani 4,6 milyar kişi bir mobil cihaza sahiptir. 8.9 milyon uygulamanın olduğu pazarda, Android için hizmet veren Google Play’de 2,8 milyona yakın; IOS işletim sistemine ait App Store’da ise 2,3 milyona yakın mobil uygulama bulunmaktadır. Büyük bir rekabet içindeki mobil uygulama pazarında diğer uygulamalar arasından sıyrılmak ancak kaliteli ve fonksiyonel bir mobil uygulama ile sağlanabilir.

 

Başarılı Bir Mobil Uygulama Yaptırmak

Başarılı bir mobil uygulama yaptırmak için değerlendirilmesi gereken pek çok kriter bulunuyor. Bunların en başında hedef kitlenizi tanımlamanız gelir. Bu kitleyi cinsiyet, yaş, konum gibi demografik özelliklere göre sınıflamak ve spesifik davranışlarını çözümleyerek daraltmak size avantaj sağlayacaktır.

Mobil uygulama geliştirme konusunda dikkate alınması gereken diğer kriter ise iş modelinin doğru tanımlanmasıdır. Uygulama özelliklerinin ve proje kapsamının doğru belirlenmesi hayati önemdedir. Rakiplerin başarılı uygulamaları sizin de işinize yarayacaktır. Uygulama özelliklerinin sınırları çizilirken ilk etapta çok özellik ekleme fikri cazip gelse de basitlik her zaman en doğru cevaptır. Kullanıcılar sorunlarını çözen, kullanımı kolay, basit uygulamaları sever. Ayrıca karmaşık bir uygulama geliştirme fikri mobil uygulamanızın geliştirme maliyetinin artmasına sebep olabilir.Mobil Uygulama Hesaplama Aracı Nedir?

Tüm özellikleri belirlenmiş bir projenin uygulama geliştirme süresi ve maliyeti hakkında kabaca da olsa bir fikriniz olmalıdır. Yoksa projeniz hayallerde kalmaya devam edecektir.


Devlynk, tam bu noktada mobil uygulama maliyet hesaplama aracıyla proje sahiplerine özel bir maliyet hesaplama aracı geliştirerek, projeniz için gerekli olan maliyeti öngörebilmenize olanak sağlıyor. Mobil Uygulama Hesaplama Aracı özelliklerini belirlediğiniz mobil uygulamanın bütçesini hesaplamanıza yardımcı olacak çok yetenekli bir hesap makinesi. Uygulama platformu, teknik özellikler, kullanıcı sayısı, ihtiyaç duyulan fonksiyon ve entegrasyonlar gibi değişkenlere göre projenizi bütçenize göre ayarlama imkanına sahip olabilirsiniz.

Maliyet Hesaplarken, Dikkate Alınması Gerekenler Nelerdir?

Mobil uygulamanın amacı çok basit bile olsa, mobil uygulama geliştirmek için katlandığınız maliyete değebilecek bir karşılığı olmalıdır. Bu konuyu bir örnekle açıklamak gerekirse, tüm dünyanın tutkunu olduğu Candy Crush uygulaması gösterilebilir. Candy Crush çok basit bir eğlence oyunu olmasına rağmen can sıkıntısını hafifletici etkisi nedeniyle milyonlar tarafından indirilmiştir. Uygulamanın sahip olduğu benzersiz değer, bilgi aktarım hızı, sunulan hizmetin fiyatı, çalışma tarzı ya da başka bir kanaldan kullanılamayan özelliği gibi faktörlerle ilgili olabilir.

 

Doğru Teknolojiyi Seçmek!

Bir mobil uygulamanın nasıl geliştirildiği ve hangi teknolojilerin kullanıldığı, uygulamanın pazar içerisindeki başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Başarılı bir mobil uygulama oluşturmak için öncelikle doğru teknoloji seçilmelidir.

 

1. Platforma Özgü Yerel Uygulama

Platforma özgü yerel uygulamalar, sadece IOS veya sadece Android platformları için geliştirilen yerel uygulamalardır. Bu tür uygulamaları yazarken kullanılan kodlama dilleri de sadece bu platformların işletim sistemleri tarafından desteklenir. Yerel uygulamalar, cihazın donanım ve işlevlerinden yararlanabildiği için kullanıcı deneyimini büyük oranda iyileştirir.

2. Platformlar Arası Yerel Uygulama

Bu yaklaşım kullanılarak geliştirilen uygulamalar paylaşılan SDK’ları (Yazılım Geliştirme Kiti) kullanır, ancak yine de uygulamalar yerel olarak çalışırlar. React Native ve Flutter, platformlar arası yerel uygulamaları kodlamak için kullanılan yaygın teknolojilerdir. Sınırlı bir bütçeniz varsa ve birden fazla platform için optimize edilmiş bir uygulama istiyorsanız, yerel platformların sağladığı birtakım avantajlardan ödün vererek en uygun maliyetli yaklaşım olarak bu tarzı seçebilirsiniz. Platformlar arası yerel uygulama seçeneği, mobil uygulama geliştirme maliyetleri konusunda daha kabul edilebilir seçenekleri sunar.

 

3. Karma Uygulama

Karma uygulama seçeneği temel alınarak kodlanan uygulamalar tüm işletim sistemleri ile uyumlu çalışır. Hızlı konumlandırma, taşınabilirlik ve maliyet verimliliği konusunda en cazip seçenek karma uygulamadır. Fakat bazı yerel etkileşim kalıpları ile bileşenlerin avantajlarından faydalanılamayacağı da unutulmamalıdır. Başka bir deyişle, bu tip uygulamalar ile kullanıcı deneyiminden taviz vermeniz gerekebilir.

 

Tasarım ve Geliştirme Ekibi Seçimi

Başarılı bir mobil uygulamanın kalitesi tasarım ve geliştirme ekibinin yeteneklerine, bilgi birikimine ve deneyimlerine dayanır.

Projenizin kapsamına uygun bir mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız, uzman yazılımcılar ile çalışmanız çok önemlidir. Bu kapsamda, Devlynk’te profil oluşturan farklı mobil uygulama geliştirme teknoloji alanlarında uzman olan yazılımcılardan yardım alabilirsiniz. Her biri çalıştığı teknoloji konusunda son derece tutkulu olan uzmanların desteğiyle hayalinizdeki uygulamayı hayata geçirebilirsiniz. Freelance yazılımcılar ile birlikte mobil uygulama geliştirmek istiyorsanız doğru adrestesiniz!