Röportaj: Devlynk Kurucu Ortağı Gökhan Uslu’dan Freelance Yazılımcılar İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

Devlynk kurucu ortağı Gökhan Uslu ile freelance yazılımcı olarak Devlynk’te çalışmaktan, yazılım projelerinin olmazsa olmazlarına, yazılımcıların kendi işlerinin patronu olmalarından, Covid-19 sonrası dünyada freelance çalışmanın geleceğine kadar, freelancer’ların gündemindeki birçok konuya değindiğimiz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sizce freelance yazılımcılar neden Devlynk kullanmalı?

Devlynk iş dünyasına ilk adımını yazılım projeleri geliştirmek üzerine attı. Bugün geldiğimiz noktada hedefimiz, proje sahiplerinin yazılım projelerinde öncelikli teklif alacağı platform olmak. Bu hedefe doğru hızla ilerliyoruz, bu da aslında daha fazla yazılım projesi anlamına geliyor.

Öte yandan, bir yazılım projesinin talep aşamasından geliştirme aşamasına, test aşamasından teslimine kadar tüm evrelerini; ihtiyaç ve problemlerini çok iyi biliyoruz. Devlynk’teki tüm araç ve hizmetlerimizi de bu bakış açısıyla geliştirdik. O yüzden freelance yazılımcıların proje sahipleriyle, Devlynk’te çok daha rahat ve profesyonel bir şekilde çalışabileceğini biliyoruz.

Freelance yazılımcılar Devlynk üzerinden proje alabilmek için nelere dikkat etmeli?

Öncelikle developer profillerinin detaylı bilgi vermesi çok önemli. Özellikle beceri ve tecrübeleriyle ilgili alanlar oldukça kritik. Proje sahipleri teklif veren developer’ların profillerine bakarak tatmin edici bilgi verip vermediklerini inceliyor.

Ayrıca yeni gelen projelerle ilgili düzenli bildirimler gönderiyoruz, developer’ların bunları takip etmelerini tavsiye ederim. Her gün yeni projeler geldiği için, günlük sadece 5-10 dakikalarını ayırarak, uzmanlık alanlarına giren projeleri taramak faydalı olacaktır.

Bir diğer önerim de proje gereksinimlerini mutlaka okumaları konusunda. Net olmayan talepler için proje sayfasında yer alan soru cevap bölümünden projeye yönelik sorularını yazarak talebi olgunlaştırabilirler. Projeye gösterilen ilgi proje sahibinin dikkatini çekecektir. Proje ile ilgili mümkün olan en rasyonel değerlendirmeyi yaparak işgücü eforlarını belirlesinler, projeye en uygun süreyi ve bütçeyi teklif etsinler.

Son olarak, projeyi Devlynk üzerinden yaparak proje sözleşmesi ve güvenli tahsilat sayesinde rahat ve emin bir şekilde çalışmalarını öneririm.

Freelance yazılımcıların Devlynk’te yer alan projelerle kendilerine sağlayacakları en önemli katkılar nedir?

Devlynk yazılımcıların kendi işinin patronu olabileceği bir platform. Kendi yazılım işinizi yaparken ihtiyaç duyacağınız tüm hizmetleri de kolaylıkla bulabilirsiniz. Birçok farklı projeye erişerek yeni projelerde deneyim kazanabilirsiniz. 

Devlynk yazılımcılara müşteri buluyor. Teklif yönetimi, eser sözleşmesi, ara ödeme ve güvenli tahsilat ile hiç tanımadıkları müşteriler ile çalışmayı güvenli hale getiriyor. Ayrıca gereksinim oluşturma, dosya paylaşımı, kapalı devre anlık mesajlaşma, proje tarihçesi takibi, proje kilometre taşı yönetimi gibi araçlarla proje yönetimini kolaylaştırıyor, projenin tarihçesini de kayıt altına alıyor.

Sizce Devlynk’te iyi bir freelancer profilinin olmazsa olmazları nelerdir?

Profil sahibinin becerileri ve tecrübesinin kesinlikle yer alması gerekiyor. Özellikle referans projeleri varsa linklerini eklemelerini öneririm. Çünkü müşteriler teklif kabulünde yazılımcının önceki projelerini görmek isterler. En önemli özellikleri ve yetkinliklerini samimi ve yalın bir şekilde anlatan ön yazı muhakkak olmalı. Ve tabii ki profil fotoğrafı. Bay / bayan gizemli olmayı önermiyorum.

Yeni freelance yazılımcılara vereceğiniz en önemli 3 tavsiye nedir?

Mümkünse işe birine yardım ederek başlasınlar. Talebi analiz etme ve teklif verme aşamasını anlamanın önemli olduğuna inanıyorum. Baştan yanlış yorumlanan talepler projenin sonuna kadar yanlış gitmesine neden oluyor. Bu alanda çalışanların yorum ve önerilerini YouTube’da, bloglarda rahatlıkla bulabilirler, onlara mutlaka göz atsınlar. Küçük projelerde deneyim kazanarak başlasınlar.

Sizce freelance çalışmalarda güven ne kadar önemli? Devlynk hem proje sahipleri, hem de freelancer’lar açısından bu konuya nasıl yaklaşıyor?

Güven çok önemli, özellikle online ortamda. Hiç tanımadığınız kişilerle iş yapıyorsunuz ve sonuç almayı hedefliyorsunuz. Devlynk’te gelen tüm projeleri, yazılımcıları ve teklifleri inceliyor, ardından onay sürecinden geçiriyoruz. Taraflar arasında projenin talebi ve teklifi aşamasında konuşulan tüm şartların yer aldığı bir eser sözleşmesi oluşturuyoruz. Ben bu hizmeti çok değerli buluyorum. Açık konuşmak gerekirse, kapıdan yazılımcı olarak ilk defa gittiğiniz bir müşteriye hemen sözleşme imzalatmanız biraz zor.

Ayrıca Devlynk’te proje ile ilgili yapılan tüm iletişim ve paylaşımlar, projenin tarihçesine kaydoluyor. Bu da ilerde olası bir anlaşmazlıkta, anlaşmanın nasıl yapıldığına dair dayanak oluşturuyor.

Bir diğer önemli nokta da tahsilat konusu. Proje türü işlerde tahsilatsızlık riski maalesef yüksek. Kimse kazancını kaybetmek, yaptığı bir projeden eli boş dönmek istemez. Yazılımcıların devamlı tahsilat peşinde koşmaları, asıl odak alanlarından da uzaklaşmalarına neden oluyor. Biz güvenli tahsilat hizmetimizle 0 (sıfır) tahsilat riski ile çalışıyoruz.

Proje sahipleri neden Devlynk’i tercih ediyor?

En önemli nedeni Devlynk’in yazılım projelerine özel bir platform olması ve yazılım projelerinde uzman olması. Bu Devlynk’i yazılım projeleri için doğru adres yapıyor. Müşterilerden aldığımız geri bildirimler hep bu yönde. Farklı platformlarda bulamadıkları araçları, hizmetleri ve uzman yazılımcıları Devlynk’te bulabildiklerini söylüyorlar.

Sizce bir yazılım projesinde uzman freelancer’larla çalışmanın projelere en büyük katkıları neler?

Doğru teklif alırsınız, gerçekçi süreler ve bütçelerle çalışırsınız. Öngörülmeyen aksaklıklar olmaz, olası durumlar hakkında projenin başında bilgilendirilirsiniz. Projeniz hakkında düzenli bilgilendirilirsiniz, öngörülen zamanda işler tamamlanır. Ve projeniz tamamlanır, teslim alırsınız. Buna şaşıranlar olsa da yazılım sektöründe tamamlanmayan proje oranı çok yüksek ne yazık ki.

Freelancer çalışma yönteminin geleceğini nasıl görünüyorsunuz?

Freelance çalışma modeli her geçen gün büyüyor. Dünyada özellikle ABD’de çok uzun yıllardır çalışan bir sistem. Bizde modern anlamda yeni çalışmaya başladı. Fakat şimdiden bu işi çok yapanlar, marka olanlar var. İşi kolaylaştıran platformlar ve kurumlar -özellikle satın almaları- ve regülasyonlar tarafından muhakkak dikkate alınıp desteklenmeli. Faydasını göreceklerdir. İnsana, işe, işletmeye, ekonomiye ve doğaya çok büyük katkısı var.

Sizce Devlynk’i diğer platformlardan ayıran en önemli 3 özellik nedir?

-Yazılım odaklı bir platform olması nedeniyle uzaktan yazılım projesi geliştirmek için ihtiyaç duyulacak tüm araç ve hizmetlere sahip olması,

-Platformda yer alan uzman yazılımcılar ve yazılım projeleri,

-Gerçek manada yazılım projesi geliştirmeyi erişilebilir ve güvenli hale getirmesi diyebilirim.

Covid-19 hayatımızı, ve tabii ki iş yapış şeklimizi derinden etkiledi. “Yeni Normal” dediğimiz dünyada Devlynk’in gelecek planlarından da kısaca bahseder misiniz?

Evet, pandemi denemeye çalışıp cesaret edemediğimiz birçok şeyi hayatımıza soktu. Evden çalışma, uzaktan eğitim, daha az karbon ayak izi vb. Devlynk uzaktan yazılım projesi geliştirmek için ihtiyaç duyulacak tüm araç ve hizmetlere sahip. Artık internet ve bilgisayarınız varsa her yer ofisiniz olabilir. O yüzden artık eskiden olduğu gibi metropollerde saatlerce işyerine ulaşmaya çalışmaya, aynı binada çalışma rutinine gerek yok.

Diğer yandan yazılım projeleri için insan kaynağı beklemek veya istihdam etmeye kalkmak yerine, freelance çalışma şekliyle birçok proje beklemeden hayata geçebiliyor. Devlynk olarak geleceğimizi yazılım dünyasında en rahat ve etkin çalışmanın yolunu açacak şekilde planlıyoruz. Hedefimiz üç sene içerisinde yazılım projeleri için öncelikli teklif alınacak, bakılacak platform haline gelmek.

Teşekkürler Gökhan Uslu.